Grafik Tasarım

Görsel iletişimde grafik tasarım devri

Günümüzde artık “Grafik Tasarım” kelimesi planlanan, istenen birtakım ihtiyaçları tam olarak karşılayamıyor. Bunun sebebi, kelimenin yetersizliği değil, yeni ihtiyaçların, taleplerin oluşmasıdır. Grafik tasarım; bir mesajı, düşünceyi iletmek için metin ve görsellerin iki boyutlu ya da üç boyutlu olarak organize edilmesi sürecidir. Aslında en yaygın olarak basılabilir mecralar söz konusuyken, web sayfaları da dâhil olmuştur. Gazeteler, dergiler, kitaplar, kitap kapakları, broşürler, menüler gibi pek çok alanda olan inanılmaz çeşitlilik, grafik tasarımcıların hayal güçlerini kullanarak istedikleri mesajları iletme çabasından türemiştir.

Web sayfaları da nihayetinde bir bilgiyi amaca en hızlı biçimde iletmek için bir dergiden farksızdır. Tasarımcıların el atması ile o basit ve siyah beyaz düşük okunabilirlikten kurtulup çeşit çeşit web sayfaları oluşagelmiştir. Hatta aşırı ihtiyaç dolayısıyla pek çok web site, hazır arayüzleri kişilerin ya da firmaların rahatlıkla özelleştirebilecekleri şekilde satışa sunmuş durumdadır.

Evet, gelelim yeni terimimize: “Görsel İletişim Tasarımı” bu alanda neyi kapsıyor? Genel olarak web sitelerinde ya da mobil cihazlarda bulunan aksiyonlar, etkileşimler,

kullanıcı deneyimi tasarımı ve hareketli iletişim araçları artık grafik tasarımın sınırları dışında kaldığından “Görsel İletişim Tasarımı” olarak anılmaktadır. Bu genişlemiş terimi kullanarak elbette bu alanda tek bir kişiye ve yeterliliğine işaret edilememektedir çünkü en basitinden, kullanıcı deneyimi tasarımı ile birdenbire başlı başına derin bir alan olmuştur ve bu artık bir meslek dalı olarak tanımlanabilir. Birdenbire olmuştur çünkü özellikle akıllı mobil cihazlar ortaya çıkar çıkmaz uygulamaların kullanıcılar için pratik kullanımı da bir sorun olarak ortaya çıktı. Buna çözüm üretebilecek bireyler ise “Görsel İletişim Tasarımı” alanında uzmanlaşmış kişilerdir.

Genel olarak web sayfaları ve mobil uygulamalar, back-end ve front-end olarak iki gruba ayrılsa da “Görsel İletişim Tasarımı” ile durağan ve hareketli medyaların, görünüme uygun renklerin, tercihe göre ciddiyet ya da neşe yansıtan konsepte uygun tasarımların oluşması sağlanabilir. Biz birlikten doğan gücü keşfettik. Bu gücü ve özveriyi verdiğimiz hizmetin en üst kalitede olmasına sarf etmekteyiz. Her işimizde bu gücü ve getirisi olan heyecanı tadabilmek ayrıcalığına sahip olmaktan çok mutluyuz.